Our product range includes a wide range of schneider electric 63a dp c-curve acti9 10ka mcb, schneider acti9 4p-c125a mcb and schneider mcb.
₹ 385 / Piece Get Latest Price
| Trip Curve Type | C |
| Number Of Poles | 2 pole |
| Network Type | AC |
| Brand | Schneider |
| Rated Current | 63 a |
| Tripping Curve | C |
| Voltage | 240 v |
| Breaking Capacity | 10 kA |
| Mounting Type | DIN Rail |
Minimum order quantity: 10 Piece
Schneider MCBs protect circuits against short circuits and overload currents. They feature a C or D tripping curve and are suitable for residential and light commercial use.
Breaking Capacity: 10 kA.
Features: Positive contact indication for assured disconnection and compatibility with field-fittable auxiliaries.
₹ 1650 / Piece Get Latest Price
| Number Of Poles | 4 |
| Trip Curve Type | C |
| Network Type | AC |
| Rated Current | 125 A |
| Voltage | 415 V |
| Breaking Capacity | 10 kA |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Certification | IEC 60898-1 |
| Ambient Air Temperature Range | -40 - 85 degree c |
| Brand | Schneider Electric |
| Series | Acti9 |
| Trip Unit Technology | Thermal-magnetic |
| Network Frequency | 50/60 Hz |
| Control Type | Toggle |
Minimum order quantity: 10 Piece
For a heavy-duty 125A, 4-Pole (4P) application, Schneider Electric primarily offers the Acti9 C120 range, which is designed for industrial and tertiary buildings. If your requirement for "heavy duty" implies higher breaking capacities or specialized industrial protection, you may also consider the NG125 series or the EasyPact range
Shah Rauf (Proprietor)
S.J Enterprise
Ground Floor, Shop No.2, Chitta Walo Delo, Near Gaosiya Masjid Near Hotel Vadiya, Vadva Nahera
Bhavnagar - 364001, Gujarat, India