Pioneers in the industry, we offer schneider 3 pole easy pack 100a mccb, eaton mccb, l&t dn3 400a 4 poll mccb, mccb du125u 125 amp lt 3 pole, 3vt3 siemens mccb 630a and l&t dn630n 4 poll mccb from India.
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Rated Current | 100 A |
| Current Rating | 100A |
| Breaking Capacity | 36 kA |
| Number Of Poles | 3 Pole |
| Frame Size | 100 A Frame |
| Trip Unit Type | Adjustable Thermal Mag |
| No Of Pole | 3 |
| Brand | Schneider |
| Voltage | 240A |
| Type | Circuit Breakrer |
Minimum order quantity: 10 Piece
While it's possible you're referring to a different product, typically the Schneider Electric "NSX 630 A" falls under their ComPact NSX range of Molded Case Circuit Breakers (MCCBs). MCCBs are designed for higher current ratings (16A to 630A for NSX) and fault interruption capabilities compared to Miniature Circuit Breakers (MCBs), which generally handle currents up to 63A.
Here's a breakdown of the Schneider Electric ComPact NSX 630 A MCCBs:
Key features and specifications
Current Rating: 630A.
Voltage Rating: Up to 690V AC.
Poles: Available in 3-pole and 4-pole versions.
Breaking Capacity: Various breaking capacities are available depending on the specific model, ranging from 36kA to 70kA at 415VAC, according to Schneider Electric. Some higher breaking capacities, such as 100kA at 690V, are also offered.
Trip Unit:
Electronic Micrologic Trip Units: Offer advanced protection features including adjustable long-time, short-time, instantaneous, and ground-fault protection (for certain models).
Thermal-Magnetic Trip Units: Provide basic overload and short-circuit protection.
₹ 800 / Piece Get Latest Price
| No. of Poles | 3 Poles |
| Current Rating | 32 A |
| Poles | 3 Pole |
| Breaking Capacity | 65ka |
| Frame Size | 100 A Frame |
| Trip Unit Type | Thermal Magnetic |
Minimum order quantity: 5 Piece
Eaton mccb
₹ 10000 / Piece Get Latest Price
| Rated Current | 400A |
| Breaking Capacity | 36kA |
| Frame Size | 400 A Frame |
| Trip Unit Type | Fixed Thermal Mag |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Current Rating | 400A |
| Protection Type | Overload |
| Series | DN3 |
| Number of Poles | 4 Pole |
The L&T (now Lauritz Knudsen) DN3-400D is a molded case circuit breaker (MCCB) designed for industrial and commercial electrical systems. It provides protection against overloads and short circuits and is available in different variants depending on the application.
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Rated Current | 125 A |
| Breaking Capacity | 25kA |
| Frame Size | 100 A Frame |
| Trip Unit Type | Fixed Thermal Mag |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Current Rating | 125A |
| Number of Poles | 3 Pole |
Minimum order quantity: 10 Piece
The DU125 MCCB is a model of Molded Case Circuit Breaker (MCCB) produced by the manufacturer L&T (Larsen & Toubro). An MCCB is an electrical safety device used to protect circuits from overcurrent and short-circuit faults.
Here are the specifications for various L&T DU125 MCCB models:
₹ 12500 / Piece Get Latest Price
| Rated Current | 630A |
| Current Rating | 630A |
| Breaking Capacity | 36kA |
| Frame Size | 630 A Frame |
| Trip Unit Type | Adjustable Thermal Mag |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Number of Poles | 3 Pole |
| Protection Type | Overload |
| Series | 3VL |
Minimum order quantity: 5 Piece
The 3VT3 630A mccb refers to a Siemens Sentron molded case circuit breaker with a current rating of 630 amperes. The device offers a high level of performance and reliability for protecting electrical systems.
₹ 18000 / Piece Get Latest Price
| Current Rating | 630 |
| Rated Current | 630A |
| Poles | 4 Pole |
| Breaking Capacity | 36 kA |
| Number Of Poles | 4 Pole |
| Frame Size | 630 A Frame |
| Trip Unit Type | Fixed Thermal Mag |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Voltage Rating | 415 V |
| Protection Type | Overload |
| Release Characteristic | D Curve |
| Series | DN3 |
Minimum order quantity: 1 Piece
The DN3-630N is a high-performance Molded Case Circuit Breaker (MCCB) from the dsine series, manufactured by Larsen & Toubro (L&T), now under the Lauritz Knudsen (LK) brand. It is designed for industrial and commercial power distribution systems, specifically to handle high fault currents and heavy electrical loads like motors.
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Current Rating | 400A |
| Number of Poles | 4 Pole |
| Voltage | 380 V |
| Product Brand | Merlin Gerin |
| Type | Circuit Breakrer |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Current Rating | 125A |
| Breaking Capacity | 15kA |
| Number of Poles | 3 Pole |
| No. of Poles | 3 Poles |
Minimum order quantity: 5 Piece
The Chint NM1-125C is a 3-pole, 125A Molded Case Circuit Breaker (MCCB) from the NM1 series, designed for industrial and commercial electrical systems. The "C" in the model name indicates it is the basic type, which refers to its breaking capacity.
Shah Rauf (Proprietor)
S.J Enterprise
Ground Floor, Shop No.2, Chitta Walo Delo, Near Gaosiya Masjid Near Hotel Vadiya, Vadva Nahera
Bhavnagar - 364001, Gujarat, India